Translate

wtorek, 16 czerwca 2015

Skąd tyle złota w Amritsarze?



Amritsar w języku pendżabskim oznacza Sadzawkę Nektaru Nieśmiertelności,- miasto-mekka Sików w północno-zachodnich Indiach, w stanie  Pendżab. Około 40 km od granicy z Pakistanem. W mieście tym znajduje się najważniejszy obiekt kultu Sikhów* - Złota Świątynia ( ਹਰਿਮੰਦਰ ਸਾਹਿਬ ) zwana Darbar Sahib (Dwór Pana) lub Harmandir (Świątynia Boża).




Złota Świątynia została zbudowana w XVI wieku przez Guru Arjuna. Świątynia położona specjalnie jest na niskim poziomie, by wszyscy (bez względu na status społeczny) schodzi do niej w dół. Posiada cztery wejścia po każdej ze stron, co oznacza, że jest otwarta dla wszystkich. Przechowuje się w niej oryginał świętej księgi Sikhów.







Sikhizm - jedna z najmłodszych monoteistycznych religii świata. Narodziła się około 500 lat temu w stanie Pendżab w północno-zachodnich Indiach. Założycielem był Guru Nanak, który głosił wiarę w jednego Boga, o wielu imionach. Wyznawał, że każdy wobec Boga jest równy, co było bardzo rewolucyjne w kastowym systemie Indii. Sikhizm nie potępia innych religii, nie nawraca, głosząc wiarę w Boga uniwersalnego, dostępnego dla wszystkich, bez względu na wyznanie. Religia zyskała wielu zwolenników wśród hindusów i muzułmanów. Guru Nanak walczył z kastami, pragnął systemu otwartego dla wszystkich ludzi. Przy każdej świątyni nakazywał budować pomieszczenia otwarte dla całej wspólnoty. Sikhizm jako pierwszy system społeczny, zainteresował się sytuacją kobiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

fajnie, że jesteś z nami i komentujesz :)